Csapat

Siklósi Zsuzsanna

kutatócsoport-vezető, régész

Kutatási területe a Kárpát-medence neolitikuma és rézkora (i.e. 6000 – 3000/2800). Fő érdeklődési területe a társadalomrégészet. Kutatói pályája kezdetén elsősorban a Kárpát-medencei neolitikus presztízstárgyak és a késő neolitikus társadalmi egyenlőtlenség lehetséges nyomait kutatta, majd érdeklődése a rézkor felé fordult. Munkatársaival közösen újraértékelte a Kárpát-medencei kora és középső rézkor keltezését, mely az egész korszak újraértékelésének szükségességéhez vezetett.

A fémművesség termékeinek és technológiájának elterjedése a Kárpát-medencében a neolitikum és rézkor időszakában, Kr. e. 5000 és 3000 között” (NKFI FK 124260) című kutatási projektjében interdiszciplináris módszerekkel vizsgálja a réztárgyak első magyarországi megjelenését, a fémművesség technológiai tudásának megjelenését, valamint a kapcsolatrendszerek és a forrásokhoz való hozzáférés változását az egyes korszakok között. Ennek eredményeire épül az aktuális Lendület projekt.

Csippán Péter

szenior kutató, régész, archaeozoológus

Kutatási területe elsősorban az archaeozoológia, a különböző régészeti korszakok húsfogyasztásának és állattartásának gazdasági és kultúrtörténeti vizsgálata. Ezen belül is elsősorban az egyes periódusok állatállományainak megjelenésével, változatosságával foglalkozik. Posztdoktori kutatásában (OTKA PD 115261) a késő középkori és kora újkori magyar szarvasmarha export állományainak rekonstrukcióját végezte el geometrikus morfometria segítségével. Feladata a Lendület kutatócsoport archaeozoológiai részprojektjének irányítása, geometrikus morfometriai kutatások végzése.

Zafeiris Anna

szenior kutató, fizikus

Érdeklődése középpontjában a biológiai és szociális rendszerek matematikai, formális leírásának lehetőségei állnak. A Lendület Innováció Kutatócsoport tagjaként a régészeti leletekből és a rokonsági, valamint mobilitási mintázatokból kirajzolódó hálózatelméleti modellek kidolgozásán és implementálásán dolgozik.

Faragó Norbert

PostDoc, régész

Kutatási érdeklődése középpontjában a neolitikus és rézkori kőeszközök, a háztartás régészet, a GIS és a statisztika régészeti alkalmazása, illetve újabban a biorégészet területéről a stabil izotópok elemzése és kiértékelése áll. A Lendület projektben feladata a térinformatikai adatbázis kiépítése és a kőeszközök teljes körű elemzése.

Szilágyi Márton

PostDoc, régész

Kutatási területe a kora rézkor, elsősorban a kerámia leletanyag vizsgálata, a rézkori kerámiastílusok pontosabb idő- és térbeliségének meghatározása, és ezen keresztül a közösségek közötti interakciók jellemzése, a kerámiastílus változatosságának identitásrégészeti szempontú elemzése.

A Lendület Kutatócsoport tagjaként a kerámia leletanyagok stilisztikai vizsgálatáért, illetve az összes, kerámiát érintő kutatómunka felügyeletéért felel. Ezen kívül feladata a nagyközönséggel való kapcsolattartás, és a tudományos ismeretterjesztés megszervezése.

Erdős Olívia

PhD hallgató, régész, archaeozoológus

Fő kutatási területe a régészeti állattan, ezen belül korábban a római kori állattartási és húsfogyasztási szokásokat kutatta. Emellett tudományos ismeretterjesztéssel is foglalkozik. 

A Lendület kutatócsoportban az elsődleges feladata a kora és középső rézkori lelőhelyek állatcsontanyagának archaeozoológiai vizsgálata. 

Hegedűs Zsuzsa

PhD hallgató, régész

Fő kutatási területe a kora és középső rézkor, ezen belül is a Hunyadihalom-kultúra kerámiaanyaga.

A Lendület Kutatócsoportban feladata elsősorban a kerámiaanyagok funkcionális vizsgálata, valamint a kerámiák szerves mikronyomvizsgálataival kapcsolatos adminisztrációs feladatok elvégzése.

Solnay Eszter

PhD hallgató, régész

Kutatási területe a kora és középső rézkori kerámiaedények készítéstechnológiai vizsgálata, elsősorban a formázás tekintetében.

A Lendület kutatócsoportban az elsődleges feladata a kora és középső rézkori edények formázásának technológiai vizsgálata a teljes Kárpát-medencében.